EGBL - III stage Div.2 Riga LATVIA


Welcome
E G B L 20
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
   S U P E R F I N A L
   I stage Div.2 Czluchow POLAND
   I stage Riga LATVIA
   I stage Riga LATVIA
   II stage ANIKSCIAI LITHUANIA
   II stage SALDUS LATVIA
   II stage Div.2 Kuremaa ESTONIA
   III stage Kuremaa ESTONIA
   III stage Tallinn ESTONIA
   III stage Div.2 Riga LATVIA
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  





EGBL

U 15


Division 2

III stage
03.-06. March 2016
Riga Latvia

ONLINE

A Group
COR Viktoria   Brest , Belarus

Sport club Astana   Astana , Kazakhstan

Basketball school Riga/Jugla  Riga , Latvia
Sport club Siit Sealt   Järvamaa , Estonia


B Group

Pomerania 2002  Gdansk , Poland
SSOR Podolsk   Podolsk , Moscow region , Russia
Basketball Academy Tallinn Kalev   Tallinn , Estonia 
Basketball club Kolibri  Riga , Latvia

04.03.2016

9.
00   Sport club Astana - Sport club Siit Sealt      43:36
10.30 BS Riga/Jugla - COR Viktoria                       56:51

12.00 BA Tallinn Kalev - SSOR Podolsk                  17:44

13.30 Basketball club Kolibri - Pomerania 2002    86:6

15.00 COR Viktoria - Sport club Siit Sealt               64:19

16.30 BS Riga/Jugla - Sport club Astana               51:43

18.00 Pomerania 2002 - BA Tallinn Kalev              19:56

19.30 SSOR Podolsk  - Basketball club Kolibri 
      34:33

05.03.2016
9.00   BA Tallinn Kalev  - BC Kolibri                          26:25

10.30 Sport club Siit Sealt - BS Riga/Jugla             30:64

12.00 Sport club Astana  - COR Viktoria                  28:51

13.30 Pomerania 2002  - SSOR Podolsk                  9:55
 
 
15.30 Game 13   Pomerania – Astana                    27:46

17.00 Game 14   SC Siit Seat – BC Kolibri               20:37

18.30 Game 15   Jugla/Riga–Tallinn/Kalev           51:41

20.00 Game 16   Viktoria – Podolsk
                       38:30

06.03.2016
8.00  
7.-8. palce game - Pomerania – BC Siit Seat   33:31

9.30  
5.-6. place game  - Astana – BC Kolinri            46:35

11.00 3.-4. place game -
Tallinn/Kalev – Podolsk      9:63

12.30 1.-2. place game  -
Jugla/Riga – Viktoria         54:53

14.00
Closing Ceremony


GAME ARENA
:
47 Secondary School of Riga Sports Hall

7 Skaistkalnes street, Riga

Hotel :
Hotel „Vilmaja”
 
12 ILMAJAS street, Riga
 
 

Contacts:
SANDIS NILENDERS-NEILANDERS

GSM: + 371 27555527
snn75@inbox.lv

MATISS ROŽLAPA 
GSM: + 371 29909620
 
mrozlapa@gmail.com
 
 


 






























 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32