EGBL - III stage 27.02-1.03.20 Tallinn ESTONIA


Welcome
E G B L 20
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
   III stage 27.02-1.03.20 Riga LATVIA
   III stage 27.02-1.03.20 Tallinn ESTONIA
   II stage 16-19.01.20 Saulkrasti LATVIA
   II stage 9-12.01.20 Lublin POLAND
   I stage 17-20.10.19 Daugavpils LATVIA
   I stage 17-20.10.19 Piestany SLOVAKIA
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  




 
 European Girls Basketball League
     

  Season 2019/2020
 
 III stage     
U17
 

           27.02.-01.03.2020          
 Tallinn   ESTONIA  
 
 
A group
 
Basketball school Riga/Jugla   Riga , Latvia 
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Basketball club Nokia  Nokia , Finland 
Basketball club Tapiolan Honka  Espoo , Finland
 

D group  
Basketball club SBŠ Ostrava  Ostrava , Czech Republik 
Basketball club Slavia Trnava  Trnava , Slovakia 
MBK Stara Tura Piestany , Slovakia
School Gortata Politechnika  Gdansk , Poland

 
Friday, 28.02

9:00    Riga/Jugla - BC Slavia Trnava
10:30  SC Audentes - SBS Ostrava
12:00  BC Nokia - Gortata Politechnika
13:30  Tapiolan Honka - MBK Stara Tura
15:00  SBS Ostrava – Riga/Jugla
16:30  BC Slavia Trnava - SC Audentes
18:00  MBK Stara Tura - BC Nokia
19:30  Gortata Politechnika - Tapiolan Honka  
 
Saturday, 29.02

9:00   BC Nokia - SBS Ostrava
10:30  Tapiolan Honka - BC Slavia Trnava
12:00  Riga/Jugla - MBK Stara Tura
13:30  SC Audentes - Gortata Politechnika
15:00  BC Slavia Trnava - BC Nokia
16:30  SBS Ostrava - Tapiolan Honka
18:00  MBK Stara Tura - SC Audentes
19:30  Gortata Politechnika – Riga/Jugla  
 
Sunday, 1.03
9:00    BC Slavia Trnava - SBS Ostrava
10:30  Gortata Politechnika - MBK Stara Tura
12:00  SC Audentes - Tapiolan Honka
13:30  BC Nokia – Riga/Jugla
14.45 Closing Ceremony

 
 
CONTACT PERSON 
Andra Viirpalu

Mobile: +372 5667 4720
E-mail: viirpaluandra@gmail.com  

ACCOMMODATION
All the teams will be accommodated in Audentes.
Address is Tondi 84, Tallinn.   
 
GAME ARENA
Kristiine Spordimaja.
Address is Sõpruse pst.161/Kännu 86, Tallinn.
 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32