EEGBL - Teams

Welcome
2018/2019 PROJECT !!!
SEASON 2017/2018 !!!
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
Reglament 2017/2018
Contacts 2017/2018
About us
Basketball Camp in Latvia
LIVE TV
Partners
Olympic stars of EGBL
Teams
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  






Season 2017/2018
88 teams



Season 2016/2017
72 teams



Season 2015/2016
46 teams


   

 
 
Season 2014/2015
38 teams



Season 2013/2014
48 teams

U15
1999/2000

 Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Sport school Jurmala  Jurmala , Latvia
Sport school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
 Sport club Audentes Tallinn , Estonia
SDJSOR Timirazevskaja Moscow , Russia
Basketball club Sparta&K  Vidnoje , Russia

A.Gomelski Olimpic school  Moscow , Russia
Basketball school Trinta  Moscow , Russia 
 BC Tapiolan Honka Espoo , Finland
SDJSOR Olimp I   St.Petersburg , Russia
 
Sodertalje BBK Sodertalje , Sweden 

SDJSOR Vasilieostrovskaja St.Petersburg , Russia   
Basketball school  Aisciai  Kaunas , Lithuania
Basketball club Viktoria  Grodno , Belarus

Vilnius basketball school   Vilnius , Lithuania
Pomerania 99   Gdansk , Poland

 Basketball club Kolibri  Riga , Latvia
 SDJSOR Vasilieostrovskaja II St.Petersburg , Russia
Basketball club Runa Basket   Moscow , Russia
Pomerania 2000  Gdansk , Poland
Basketball School Riga/Jugla  Riga , Latvia
Mazovia Sokolow S.A  Sokolow Podlaski, Poland
Sport club Marcus  Tallinn , Estonia
Vilnius basketball school 2000 Vilnius , Lithuania

 

 U 17
1997/1998

Basketball school Riga/Ridzene   Riga , Latvia 
                      Basketball school Riga  Riga , Latvia                        
 Basketball club HNMKY/Kapo Finland

Basketball club Star  Tallinn , Estonia
HBA PHYK Cadets  Helsinki , Finland
Basketball club BMS  Copenhagen , Denmark
  Basketball club SISU  Gentofte , Denmark
Basketball club Djursholm Indians Djursholm , Sweden
Basketball club Sparta&K   Vidnoje , Russia 
A.Gomelski Olympic reserve school  Moscow , Russia
SDJSOR Nr. 5  Belgorod , Russia
Basketball school Trinta   Moscow , Russia  
RGUOR Minsk   Minsk , Belarus 
OSSM PZKosz Nord  Gdansk , Poland 
OSSM  PZKosz Mazovia   Warszawa , Poland
LKC- U17  Vilnius , Lithuania

U19
1995/1996

Belarus U 17   Minsk,Belarus
MUKS Unia Basket   Ostroleka,Poland
Berdiansk DJSS-95 Berdiansk,Ukraine  
Basketball Club  Alvik Basket  Stockholm,Sweden 
HBA Marsky Juniors   Helsinki,Finland
Basketball club Dolphins   Norrkoping,Sweden
Basketball school Riga/3.BJSS  Riga,Latvia 
Basketball club BG Lulea,Sweden  
 


 Season 2012/2013
46 teams
U 14
1999/2000
SDJSOR Olimp I   St.Petersburg , Russia
SDJSOR Timirazevskaja Moskow , Russia

Vilnius Basketball school   Vilnius , Lithuania
Basketball club Viktoria  Grodno , Belarus 

Basketball club Sparta&K  Vidnoje , Russia

A.Gomelski Olimpic school  Moscow , Russia
Basketball school  Aisciai  Kaunas , Lithuania

Basketball school Trinta  Moscow , Russia

Liepaja Basketball school   Liepaja , Latvia
Sport school Jurmala  Jurmala , Latvia
Sport school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
Pomerania 99   Gdansk , Poland

Sport club Audentes Tallinn , Estonia

 BC Tapionan Honka Espoo , Finland
Basketball club Kolibri  Riga , Latvia
SDJSOR Olimp II  St.Petersburg  , Russia

 U 16
1997/1998
Basketball school Riga/Ridzene   Riga,Latvia 
Basketball school Riga  Riga,Latvia 
Sports school Jelgava  Jelgava,Latvia
Basketball club Star  Tallinn,Estonia 
Basketball club Djurholm Indians   Djursholm,Sweden 
HBA PHYK Cadets  Helsinki,Finland
Basketball club Kerevan Kori-80  Tuusuula,Finland
Basketball club BMS  Copenhagen,Denmark

Basketball club Sparta&K   Vidnoje,Russia 
LKC- Panevezys  Panevezys,Lithuania
A.Gomelski Olympic reserve school  Moscow,Russia
Basketball school Trinta   Moscow,Russia
OSSM PZKosz Pomerania 97  Gdansk,Poland 
RGUOR Minsk   Minsk,Belarus 
OSSM PZKosz Pomerania 98   Gdansk,Poland 
OSSM  Mazovia 97 Warszawa,Poland

  U 18
1995/1996 
Basketball club Viktoria   Grodno,Belarus
Sport school Valmiera   Valmiera,Latvia
Basketball club Kolibri   Riga,Latvia
Sports club Audentes Tallinn,Estonia
  LKC-Kaunas Kaunas,Lithuania
 LKC-U 18  Klaipeda,Lithuania 
MUKS Unia Basket   Ostroleka,Poland
Berdiansk DJSS-95 Berdiansk,Ukraine
SDJSOR Nr. 5   Belgorod,Russia 
OSSM Bydgoszcz   Bydgoszcz,Poland 

Basketball Club  Alvik Basket  Stockholm,Sweden
HBA Marsky Juniors   Helsinki,Finland
Basketball club Dolphins   Norrkoping,Sweden
Basketball club BG Lulea,Sweden
   


Season 2011/2012
33 teams
U15

1. Basketball school Riga/Ridzene   Riga,Latvia

2. Basketball club Spartak   Vidnoje,Russia

3. RGUOR Minsk   Minsk,Belarus

4. Pomerania 97  Gdansk,Poland

5. Basketball club Star  Tallinn,Estonia

6. Basketball club Wartti Basket Helsinki,Finland

7. A.Gomelski Olympic reserve school  Moscow,Russia

8. Pomerania 98   Gdansk,Poland

9.Basketball club Tapiolan Honka  Espoo,Finland

10. SDJSOR Samara   Samara,Russia

11.Basketball school Riga/TTP  Riga,Latvia

12.Sports school Jelgava  Jelgava,Latvia

13.Basketball school Trinta I  Moscow,Russia

14.Basketball school Trinta II Moscow,Russia

15.Basketball club Penza   Penza,Russia

16. LKC - Panevezys   Panevezys,Lithuania

U 17

1. SDJSOR Smorgon   Smorgon,Belorussia

2. SDJSOR Trinta I   Moscow,Russia

3. SDJSOR Trinta II   Moscow,Russia

4. LKC-V.Knasiaus KM   Klaipeda,Lithuania

5. MUKS Unia Basket   Ostroleka,Poland

6. Berdiansk DJSS-95   Berdiansk,Ukraine

7. SDJSOR No.5    Belgorod,Russia

8. Basketball club Kolibri   Riga,Latvia

9. HBA PHYK Cadets   Helsinki,Finland

10. Sport club Audentes   Tallinn,Estonia

11. A.Gomelski Olympic reserve school Moscow,Russia

12. B/C Horsholm BBK   Copenhagen,Denmark

13. OSSM PZKosz Mazovia   Warsawa,Poland

14. OSSM PZKosz Pomerania   Gdansk,Poland

15. Sport school Valmiera   Valmiera,Latvia

16. Basketball club Penza  Penza,Russia

17. Basketball club NSA SOFIA  Sofia,Bulgaria


Season 2010/2011
16 teams
SDJSOR Smorgon    Smorgon Belorussia
SDJSOR Trinta I    Moscow Russia
Vilnius Basketball school    Vilnius Lithuania
SDJSOR Trinta II    Moscow Russia
MUKS Unia Basket    Ostroleka Poland
SDJSOR Dinamo    Kursk Russia
Berdiansk DJSS 95    Berdiansk Ukraine
SDJSOR Nr.5    Belgorod Russia
Basketball club Kolibri    Riga Latvia
SDJSOR Olimp    St.Petersburg Russia
Sport club Audentes    Tallinn Estonia
Basketball club Spartak    Vidnoje Russia
Basketball club Horsholm BBK    Copenhagen Denmark
OSSM PZKosz Pomerania 95    Gdansk Poland
Basketball club SISU    Copenhagen Denmark
OSSM PZKosz Pomerania 96    Gdansk Poland


Season 2009/2010
12 teams
SDJSOR Olimp    St.Petersburg Russia
SDJSOR Dinamo    Kursk Russia
B/C Kolibri    Riga Latvia
Vilnius BS 95    Vilnius Lithuania
BS Audentes    Tallinn Estonia
B/C Pomerania 95    Gdansk Poland
SDJSOR Smorgon    Smorgon Belorussia
B/C Pomerania 96    Gdansk Poland
MUKS Unia Basket    Ostroleka Poland
DJSS Berdiansk    Berdiansk Ukraine
Vilnius BS 96    Vilnius Lithuania
SDJSOR Nr.5    Belgorod Russia


Season 2008/2009
8 teams
BC KolibriLatvia 
BS VilniusLithuania
 BC Pomerania 95Poland 
 BS LiepajaLatvia 
 BS Vilnius 2Lithuania 
 SDJSR DinamoRussia 
 BS Audentes Estonia
 SDJSR Smorgon    Byelorussia    


Season 2007/2008
8 teams
BC Kolibri Latvia 
BS Liepaja Latvia
 BS Dinamo Russia
 BS Viktoria Byelorussia
 BS Vilnius 2
 Lithuania
BS Vilnius Lithuania
BS Kaunas Lithuania
BS Trinta Russia


Season 2006/2007
8 teams


1992/1993 year
BC Kolibri Latvia 
BS Liepaja Latvia
 BS Dinamo Russia
 BS Viktoria Byelorussia
 BS Vilnius 2
 Lithuania
BS Vilnius Lithuania
BS Kaunas Lithuania
BS Trinta Russia


Season 2003/2004
8 teams
Club’s Teams 1988 /1989
Trinta-88Russia 
 RaplaEstonia 
 Kolibri Latvia
 Trinta-89 Russia
 Viktoria Belorussia
 Samara Russia
 Ridzene Latvia
 TIM Ukraine


Season 2002/2003
12 teams
1986/1987
Ukraine-86  UKRAINE
 Lithuania-86
LITHUANIA
 Estonia-86
ESTONIA
 Latvia-87
LATVIA

Club teams 1988/1989
Trinta-89
RUSSIA
 Rapla
ESTONIA
ASMS  BELORUSSIA
 Kolibri
LATVIA
Samara  RUSSIA
 Viktoria
BELORUSSIA
 Trinta-89
RUSSIA
 Ridzene
LATVIA


Season 2001/2002
9 teams
Horizont Minsk  Belorussia
 Spartak Moscow Russia
 TIM Kiev Ukraine
 Kolibri Riga Latvia
 Kaunas BS
 Kaunas Lithuania
 Ridzene Riga Latvia
 Olimpiec Samara Russia
 Vilnius BS
 Vilnius Lithuania
 Taba-89 Tartu Estonia


Season 2000/2001
10 teams
B/C Spartak Moscow, Russia
Sport school Ridzene Riga, Latvia 
B/C Kolibri  Riga, Latvia
B/C Taba-89 Tartu, Estonia 
 BS of Vilnius
Vilnius, Lithuania 
BS of Kaunas Kaunas, Lithuania 
 B/C Horizont
Minsk, Belarussia 
B/C Laisve Kaunas, Lithuania 
B/C UKS-16 Kozalin, Poland 
B/C UKS-Olimp Sokolov, Poland 








бухгалтерский аутсорсинг , расчет налогов, бухгалтерская фирма,
бухгалтерский учет, бухгалтерское обслуживание, Стоимость бухгалтерского обслуживания, бухгалтерия, Налоговое Спокойствие