EGBL - II stage 16-19.01.20 Minsk BELARUS


Welcome
E G B L 20
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
   III stage 27.02-1.03.20 Sierakowice POLAND
   III stage 27.02-1.03.20 Saulkrasti LATVIA
   II stage 16-19.01.20 Minsk BELARUS
   II stage 16-19.01.20 Riga LATVIA
   I stage 17-20.10.19 Grodno BELARUS
   I stage 24-27.10.19 Saulkrasti LATVIA
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  



 
 
 European Girls Basketball League
     
 Season 2019/2020
 
    II stage      U17
 
     16-19.01.2020     
 Minsk , BELARUS
 
A group 
Grodnooblsport-BC Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club Tsmoki Minsk  Minsk , Belarus 
RGUOR Minsk   Minsk , Belarus 
DUSSH UGMK Junior Ekaterinburg , Russia

B group 
Ukraina U16 team  Kiev , Ukraina 
Sport school 3   Riga , Latvia 
Basketball club Haga BG Dolphins  Norrkoping , Sweden
   
Sport club BAT Kaszuby  Sierakowice , Poland

 

17.01.2020

9.00
   UGMK Junior - Dolphins            45:49
10.20
Tsmoki - BAT Kaszuby             46:38

11.40
RGUOR Minsk - Ukraina U16    59:49

13.00
Prinemanie - Sport school 3   59:27

14.20
BAT Kaszuby - UGMK Junior    67:37

15.40
Haga BG Dolphins - Tsmoki     45:57

17.00
Ukraina U16 - Prinemanie       47:37

18.20
Sport school 3 -RGUOR Minsk 27:44

 
18.01.2020 

9.00
   Tsmoki - Ukraina U16               42:28

10.20
UGMK Junior-Sport school 3   49:45

11.40
Prinemanie - Dolphins             63:46

13.00
RGUOR Minsk  - BAT Kaszuby  56:53

14.20
Sport school 3 - Tsmoki           49:56

15.40
Ukraina U16 - UGMK Junior      39:38

17.00
Haga BG Dolphins - RGUOR      61:75

18.20
BAT Kaszuby - Prinemanie
     64:42
 
19.01.20120

9.00   Sport school 3 -Dolphins          54:60
10.20
BAT Kaszuby - Ukraina U16     47:36

11.40 
Prinemanie - UGMK Junior      56:38

13.00
RGUOR Minsk - Tsmoki              72:41

14.15 Closing Ceremony

 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32