EGBL - II STAGE 26-29.01.17 Riga LATVIA


Welcome
SEASON 2020/2021 PROJECT
EGBL 20th ANNIVERSARY
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
Olympic stars of EGBL
About us
Partners
LIVE TV
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
   SUPERFINAL 06-09.04.17 Smorgon BELARUS
   III STAGE 16-19.03.17 Tallinn ESTONIA
   II STAGE 26-29.01.17 Riga LATVIA
   I STAGE 03-06.11.16 St.Petersburg RUSSIA
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  



EGBL season 2016/2017

U 12
/2005-2006/

II stage
26.- 29. January 2017 
Riga , LATVIA

A group
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia

Liepaja Basketball school  Liepaja , Latvia
Basketball school Riga/Ridzene Riga , Latvia

Tiit Soku KK/SK Nord   Tallinn , Estonia
 

B group

SDJSOR Kupchinskij Olimp St.Petersburg , Russia

SDJSOR Smorgon  Smorgon , Belarus
SDJSOR Kupchinskij Olimp II  St.Petersburg , Russia

Basketball Academy Tallinn Kalev   Tallinn , Estonia
 
27.01.2017
9.00   Tiit Soku KK/SK Nord - Sport club Audentes     11:74
10.30 Liepaja Basketball school - BS Riga/Ridzene  26:43
12.00 Kupchinskij Olimp - BATallinn Kalev                   60:39
13.30
SDJSOR Smorgon  - Kupchinskij Olimp II          58:29

15.00
Sport club Audentes - Liepaja BS                       36:31

16.30
BS Riga/Ridzene - Tiit Soku KK/SK Nord           77:13

18.00
BATallinn Kalev  - SDJSOR Smorgon                   18:58

19.30
Kupchinskij Olimp II - Kupchinskij Olimp
         11:20

28.01.2017
8.00 
BATallinn Kalev  - Kupchinskij Olimp II              31:28     
9.30 Tiit Soku KK/SK Nord - Liepaja BS                        10:62
11.00
BS Riga/Ridzene - Sport club Audentes           36:35

12.30
SDJSOR Smorgon - Kupchinskij Olimp
             44:20

15.00 Game 13 Liepaja BS-Kupchinskij Olimp II       46:33

16.30 Game 14 Tiit Soku KK/Nord–Tallinn/Kalev      11:74

18.00 Game 15 ½ final Ridzene–Kupchinskij Olimp  47:40

19.30 Game 16 ½ final AudenteS - Smorgon
            19:38

29.01.2017

9.00  
7.-8. palce game Olipm II-Tiit Soku KK/SK Nord  56:12

10.30
5.-6. place game Liepaja BS-BA Tallinn/Kalev    63:54

12.00
3.-4. place game Olimp – SC Audentes                 36:37

13.30
1.-2. place game Riga/Ridzene - Smorgon          40:44
14.45
Closing Ceremony


 Contacts:
ARVO KALLASTE
GSM: +371 26434811
akallaste@inbox.lv

Ainārs Čukste
GSM: +37129487527
ainarscukste@inbox.lv

 


 
Sports hall “Rīdzene”
Address: Kr.Barona street 97c.
Phone: +37167273556   

Hotel  “Baltparks” 4 teams - SDJSOR Smorgon , Sport club Audentes , BA Tallinn/Kalev , Tiit Soku KK/Nord
Address: Pernavas 36
Phone: +371 67847000
http:// www.hotelbaltpark.lv
info@hotelbaltpark.lv
     

Hotel “Linovo” - Liepaja Basketball school
Adress: Pērnavas 32
Phone: +37167279999
http://www.hotelgrizins.lv

Hotel “Augustine” 2 teams - Kupchinskij Olimp I  , Kupchinskij Olimp II
Adress: Alauksta iela 1
Phone: +371 2 0444666 
https://www.hotelaugustine.lv
info@hotelaugustine.lv 


 


 






























 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32