EGBL - III STAGE 16-19.03.17 Tallinn ESTONIA


Welcome
E G B L 20
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
   SUPERFINAL 06-09.04.17 Smorgon BELARUS
   III STAGE 16-19.03.17 Tallinn ESTONIA
   II STAGE 26-29.01.17 Riga LATVIA
   I STAGE 03-06.11.16 St.Petersburg RUSSIA
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  



EGBL season 2016/2017

U 12
/2005-2006/

III stage
 
16.- 99. March 2017 
Tallinn  , ESTONIA




 
Group A
SDJSOR Smorgon  Smorgon , BELARUS
Kupchinskij Olimp I  St.Petersburg , RUSSIA
Basketball school Liepaja  Liepaja , LATVIA
Tiit Soku KK/SK Nord Tallinn , ESTONIA

Group B
Basketbal school Riga/Ridzene Riga , LATVIA
Ssprt Club Audentes Tallinn , ESTONIA
BA Tallinna Kalev  Tallinn , ESTONIA
Kupchinskiy Olimp II  St.Petersburg , RUSSIA


17.03.2017
10:00 SDJSOR Smorgon  - Tiit Soku KK/SK Nord   91:3
10:00 Kupchinskiy Olimp I - BS Liepaja                 40:25
11:30 SC Audentes BA - Tallinna Kalev                  37:14
11:30 BS Ridzene  - Kupchinskiy Olimp II              36:22
 
15:00 Tiit Soku KK/SK Nord - BS Liepaja                 2:91
15:00 Kupchinskiy Olimp I  - SDJSOR Smorgon    30:59
16:30 BA Tallinna Kalev - Kupchinskiy Olimp II    35:26
16:30 BS Ridzene - SC Audentes                             37:36

18.03.2017
10:00 Tiit Soku KK/SK Nord-Kupchinskiy Olimp I   6:84
10:00 BS Ridzene  - BA Tallinna Kalev                    52:40
11:30 SDJSOR Smorgon  - BS Liepaja                     49:47
11:30 SC Audentes - Kupchinskiy Olimp II            53:23

16:00 A I  - B II     Smorgon - Audentes                60:24
16:00 A III - B IV  Liepaja - Olimp II                      40:25
17:30 A II - B I      Olimp I -  Ridzene                     44:53
17:30 A IV  - B III Tiit Soku/Nord-Tallinn/Kalev    7:62

19.03.2017                     
10:00  7.- 8. place Olipm II - Tiit Soku/Nird          41:5          
10:00  3.- 4. place Audentes - Olimp I                  41:21    
11:30  5.- 6. place Liepaja - Tallinn/Kalev           21:35       
11:30  1.- 2. place Smorgon - Ridzene                  47:26         
13:00 Closing ceremony
 
CONTACT PERSON
Andra Viirpalu
Mobile: +372 5667 4720
E-mail: viirpaluandra@gmail.com
 

Sport hall
Kristiine Spordimaja
Address is Sõpruse pst.161/Kännu 86, Tallinn
 

Hotel Dzingel - 4 teams /BS Ridzene, BS Liepaja  Kupchinskiy Olimp I , Kupchinsky Olimp II/
Address is Männiku tee 89, Tallinn
http://www.dzingel.ee/en/
 

SDJSOR Smorgon will be accommodated in Audentes
Address is Tondi 84, Tallinn
 

















































 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32