EGBL - I stage 8-11.11.18 Rapla ESTONIA


Welcome
SEASON 2020/2021 PROJECT
EGBL 20th ANNIVERSARY
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
Olympic stars of EGBL
About us
Partners
LIVE TV
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
   III stage 28-31.03.19 Tallinn ESTONIA
   III stage 21-24.03.19 Kuremaa ESTONIA
   II stage 7-10.02.19 Riga LATVIA
   II stage 7-10.02.19 Litomerice CZECH REPUBLIC
   I stage 8-11.11.18 Kuremaa ESTONIA
   I stage 8-11.11.18 Rapla ESTONIA
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  





European Girls Basketball League
      Season 2018/2019
I stage     
U14 /2005/
    8-11.11.2018    
Rapla, Estonia

Group A
Basketball club Slovan Litomerice , Czech Republik

Pomerania 2005  Gdansk , Poland

Basketball club SBŠ Ostrava  Ostrava , Czech republik  
Basketball club Teiwaz-Bagira Kiev , Ukraina
Group D
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Rapla basketball school  Rapla , Estonia

Basketball club Nokia  Nokia , Finland
 

Friday, 9th of November
9:00 SBŠ Ostrava - BC Nokia                      70:52
10:30 TEIWAZ-BAGIRA - Rapla BS             72:25
12:00 Slovan Litomerice - SC Audentes   36:64
13:30 Pomerania - BS Riga/TTP                 55:31
15:00 BC Nokia - TEIWAZ-BAGIRA             14:83
16:30 Rapla BS - SBŠ Ostrava                    42:48
18:00 SC Audentes - Pomerania                49:31
19:30 BS Riga/TTP - Slovan Litomerice    23:66

Saturday, 10th of November
9:00 Slovan Litomerice - Rapla BS             57:25
10:30 Pomerania - BC Nokia                        78:22
12:00 SBŠ Ostrava - BS Riga/TTP               38:45
13:30 TEIWAZ-BAGIRA - SC Audentes       47:48
15:00 BC Nokia - Slovan Litomerice           24:67
16:30 Rapla BS - Pomerania                        24:61
18:00 SC Audentes - SBŠ Ostrava              73:42
19:30 BS Riga/TTP - TEIWAZ-BAGIRA        32:65

Sunday, 11th of Novembe
9:00  Slovan Litomerice - SBŠ Ostrava      50:48
10:30 SC Audentes - BC Nokia                     79:34
12:00 Pomerania - Teiwaz-Bagira              40:57
13:30 BS Riga/TTP - Rapla BS                      37:24

15:00  Closing ceremony

CONTACTS:
Kaia Milling
Mobile: +372 53808283 (English)
E-mail: kaia@raplakk.ee (English and Russian)
 
ACCOMMODATION:
SBŠ Ostrava, TEIWAZ-BAGIRA, BS Riga/TTP and Slovan Litomerice will stay in Valtu Sports Centre guesthouse, address: Saare 11, Kaerepere, Rapla County

BC Nokia team will stay in Jõe Guesthouse, address: Jõe 31a, Rapla.

Pomerania team will stay in Rapla State Gymnasium hostel, address Keskkooli 1, Rapla.
 
GAME ARENA:
Sadolin Sports Centre
Address: Viljandi mnt. 69A, Rapla, Estonia
http://www.sadolinspordihoone.ee/
 
 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32