EGBL - II stage 7-10.02.19 Riga LATVIA


Welcome
E G B L 20
S E A S O N 2019/2020
U 13
U 14
U 15
U 17 Division 1
U 17 Division 2
U 19
Reglament 2019/2020
Contacts 2019/2020
Basketball Camp in Latvia
Teams
About us
Olympic stars of EGBL
Partners
LIVE TV
Season 2018 / 2019
2018/2019 SUPERFINALS
U 13
U 14
   III stage 28-31.03.19 Tallinn ESTONIA
   III stage 21-24.03.19 Kuremaa ESTONIA
   II stage 7-10.02.19 Riga LATVIA
   II stage 7-10.02.19 Litomerice CZECH REPUBLIC
   I stage 8-11.11.18 Kuremaa ESTONIA
   I stage 8-11.11.18 Rapla ESTONIA
U 16 Division 1
U 16 Division 2
U 18
SEASON 2017/2018
2017/18 SUPERFINALS
U 12
U 13
U 15
U 17
U 19
SEASON 2016/2017
U 12
U 14
U 16
U 18
SEASON 2015/2016
U 15
U 17
U 19
SEASON 2014/2015
2014/2015 SUPERFINALS
SEASON 2013/2014
SEASON 2012/2013
SEASON 2011/2012
Archive seasons 2000-2011


 European
 girls and boys
 basketball leagues


  www.eybl.lv  




European Girls Basketball League     
Season 2018/2019

II stage    
U14 /2005/

07-10.02.2019          
Riga , LATVIA        


Group C
West-Coast All Stars  Turku . Finland
SDJSOR Nr.7 Prinemanie  Grodno , Belarus
Basketball club Tapiolan Honka Espoo , Finland

Basketball school Riga/Ridzene  Riga , Latvia
 
Group D
Basketball school Riga/TTP  Riga , Latvia
Sport club Audentes  Tallinn , Estonia
Rapla basketball school  Rapla , Estonia

Basketball club Nokia  Nokia , Finland
 
8.02.2019
9.00 West-Coast All Stars-BC Rapla     54:19
10.30 Prinemanie - SC Audentes           60:47
12.00 Riga/Ridzene - Riga/TTP              66:20
13.30 Tapiolan Honka -BC Nokia            57:17
15.00 Audentes-West-Coast All Stars  62:33
16.30 BC Rapla - Prinemanie                  33:63
18.00 Riga/TTP - Tapiolan Honka          35:47
19.30 BC Nokia - Riga/Ridzene              22:76

9.02.2019
9.00 Prinemanie - Riga/TTP                    80:23
10.30 West-Coast All Stars-BC Nokia   84:9
12.00 Tapiolan Honka - BC Rapla           47:24
13.30 Riga/Ridzene - SC Audentes       47:46
15.00 BC Nokia - Prinemanie                  24:79
16.30 Riga/TTP - West-Coast All Stars 25:50
18.00 SC Audentes - Tapiolan Honka    54:61
19.30 BC Rapla - Riga/Ridzene              13:76

10.02.2019
9.00 Tapiolan Honka-West-Coast All Stars 57:54
10.30 BC Rapla - BC Nokia                              31:28
12.00 SC Audentes - Riga/TTP                       63:24
13.30 Riga/Ridzene - Prinemanie                 66:62
14.45 Closing Ceremony

CONTACTS:
Elza Gribuste 
+37129334322 (ENG)  

Eva Vasiļevska 
+37129421013  

Sarmīte Čapa 
+37129636035 (RU)
 
GAME ARENA & ACCOMMODATION
Teams will be accommodated at hotell Baltpark.                              https://www.hotelbaltpark.lv/en

All games will be held at Rīdzene sports hall.
Address is Kr.Barona street 97c, Riga.

 
 



Refrigerant gas R410a R134A R404A R32